Nationalekonomiska Föreningen söker en sekreterare

Läs mer här.

Vi söker dig som är intresserad av samhällsekonomiska frågor och vill bredda ditt nätverk och din kompetens med erfarenhet från en ideell förening. Du är disputerad i nationalekonomi, verksam forskare eller utredare och vill kombinera ditt arbete med ett mer praktiskt uppdrag som sekreterare i Nationalekonomiska Föreningen. Du är noggrann, har en god administrativ förmåga och lätt att samarbeta. Dokumenterad erfarenhet av den s k tredje uppgiften är meriterande.

 Arbetet som sekreterare innebär att du bl a:

  • Tillsammans med föreningens ordförande och vice ordförande förbereder styrelsemöten, deltar vid dessa och för anteckningar
  • Förbereder medlemsmöten tillsammans med styrelsemedlemmar
  • Bistår styrelsemedlemmar i deras olika uppdrag, t ex med hemsidan
  • Attesterar fakturor
  • Har hand om medlemsfrågor
  • Sköter administration kring Assar Lindbeck-medaljen
  • Samarbetar med den administrativa redaktören för Ekonomisk Debatt

Uppdraget är tvåårigt och motsvarar ca 15 procent av en ordinarie arbetstid. Tillträde juni 2017.

Skicka cv samt ett personligt brev, som motiverar varför just du passar bra för uppdraget, till föreningens ordförande Peter Englund, peter.englund@hhs.se. Ansökan ska vara Nationalekonomiska Föreningen tillhanda senast 15 maj 2017. För mer information, kontakta Marit Widman (sekreterare fram till juni 2017) sekreterare.nef@gmail.com, tel. 0703 15 58 51 eller Peter Englund tel. 08-736 91 54 eller 070 332 92 59. Läs mer om Nationalekonomiska Föreningen på www.nationalekonomi.se.

Nationalekonomiska Föreningen